Geleneksel Türk Halıları Hakkında Bilgi

Halıcılık ve halılar, Türk kültürü içerisinde geçmişten günümüze dek her zaman yer bulmuştur. Türkler, tarihin eski dönemlerinden beri halılar üretmişlerdir ve bu halıları evlerinde eşya olarak kullanmanın yanı sıra kimi zaman bu halılara sanatsal bir anlam da yüklemişlerdir. Tarihte ilk Türk halısına rastlanan tarihin milattan önceki yıllarda olduğu bilinmektedir.

Doğu Türkistan bölgesinde eski Türklere ait kalıntılar içerisinde araştırmalar yapan bir grup araştırmacı, İskit uygarlığının mezarlıklarında Pazarik adı verilen halının parçalarını tespit etmişlerdir. Bu halıların üretim tarihi olarak ise Milattan önce 5-6. yüzyıl civarları gösterilmektedir. Ulaşılan bu bulgular ile birlikte Türk halılarının tarihinin çok eskiye dayandığını söylemek mümkündür.

Selçuklu Devleti döneminde de halıcılık yaygındı. O dönem dokunan halılarda çeşitli motifler kullanılırdı. Bu motiflerden bazıları hayvan şekilleri, köşeli yıldızlar gibi şeyler olmuştur. Günümüzde eski döneme ait Türk motiflerinin bulunduğu önemli halılar, Türk-İslâm Eserleri Müzeleri’nde insanların gösterimine sunulmuştur.

Osmanlı Devleti dönemi incelendiğinde de özellikle saray kültürü nedeniyle bu dönemde de ortaya çok kaliteli halıların çıkarıldığını söyleyebiliriz. Osmanlı döneminde de özellikle Anadolu topraklarında pek çok bölgede yoğun şekilde halı üretimi yapılmıştır. Özellikle namaz kılmak için kullanılan seccadelerde, Anadolu içerisinde çok çeşitli desenler ve detaylar kullanılmıştır. Günümüzde de Türkiye içerisinde hayvancılık yaygın olarak yapıldığından dolayı bu alandan elde edilen yünler sayesinde kaliteli, el yapımı halıların üretimi devam etmektedir.